ETHOS

Правовий висновок щодо можливості правової заборони або припинення діяльності РПЦ та УПЦ в Україні

Діяльність будь-яких релігійних організацій та їх членів має відбуватись лише в межах чинного законодавства України, а наслідком його порушення повинні бути відповідні каральні санкції з боку державних інституцій.

«УПЦ МП — м’яка сила РФ». Як московська церква стала приводом для війни — інтерв’ю з релігієзнавцем

Українська православна церква Московського патріархату заявила, що діяльність п’ятого президента Петра Порошенка та створення Православної церкви України є однією з причин повномасштабного вторгнення російських військ.

Митрополит Епіфаній: Закликаю весь цивілізований світ допомогти евакуювати людей з «Азовсталі»!

Закликаю весь цивілізований світ, країни та міжнародні організації, громадських та релігійних лідерів зробити ВСЕ можливе, аби допомогти евакуювати людей, що лишились на «Азовсталі»!

Заява Священного Синоду Української Православної Церкви (Православної Церкви України)

Закликаємо очільників МП в Україні нарешті оговтатися від московського дурману і летаргічного розслаблення, побачити реальне життя Церкви і суспільства, їхні потреби та прагнення!

Народ мучеників Руси-України своїм тілом знову зупиняє зло, щоб воно не поширилося на весь світ. Звернення Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні

Сьогодні ми бачимо велику місію українського народу: це покликання у Божому провидінні полягає в тому, щоб у час великої смути і загрози знищення не лише України, а й багатьох інших народів, відроджена Київська Русь знову повстала і зупинила злу волю агресора.

Володимир Сущенко: Правовий аналіз сумнозвісної заяви синоду МПвУ

Залишаючись, в першу чергу, християнином за вірою, а не – за приналежністю до релігійної громади певної церковної юрисдикції (!) та будучи правником за фахом протягом уже півстоліття, дозволю собі максимально об’єктивно проаналізувати вище наведені положення Заяви Синоду УПЦ (МП/РПЦ)

Неприйнятність образи почуттів вірян і виправдання злочинного вторгнення рф

Державна служба з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) висловлює стурбованість спробами роз’єднувати українське суспільство в цей складний для країни час, коли ми сьогодні сильні й перемагаємо саме тому, що об’єднані.

РуZZка Православна Церква як нова Рейхцерква

Історія підносить дивовижне дзеркало, подивившись у яке можна побачити не тільки минуле, але і майбутнє, і свій вибір в історичній перспективі. Багаторічна проповідь «Русского Мира», в якому наразі проступили дві ZZ, з нав’язливим бажанням розширити ці межі і всіх загнати в цей мир, дала свої криваві плоди.

«Ми не маємо дарувати Москві перемогу над нацизмом». Як Україні сьогодні жити з пам’яттю Другої світової? Розбираємося з докторкою філософії

Через 77 років після перемоги над нацизмом Україна веде не лише військове, а й ідеологічне протистояння. Росія сформувала свій величезний міф про «велику перемогу», дивним чином поєднуючи трепет перед подвигом предків з нехтуванням його ціною

«Україна захищає не тільки себе, а й увесь цивілізований світ», ― о. Сергій Бережной

Ми маємо підтримати намагання людей повірити у свою Україну, мову, владу, Церкву, повірити, що це їхній дім і його треба захищати. З цього починається любов до країни. Людські серця запаляться, якщо побачать, як ми вболіваємо за них.

Звернення духовенства до предстоятеля Української Православної Церкви (МП) Блаженнішого Митрополита Онуфрія

Ми, священнослужителі Української Православної Церкви, які підписали Звернення до Східних Православних Патріархів, небезпідставно вважаємо, що священноначаліє РПЦ у ситуації, що склалася, свідомо обрало сторону зла

Десять думок Блаженнішого Святослава про силу духу, молитву та довіру Богові у час війни

5 травня 2022 року Отцю і Главі Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішому Святославові виповнюється 52 роки. З цієї нагоди Департамент інформації УГКЦ підготував десять актуальних думок Патріарха – про силу духу, молитву та довіру Богові у час війни.

Звернення ВРЦіРО про необхідність евакуації з Азовсталі всіх людей, включаючи захисників Маріуполя

Українські релігійні діячі закликають до прояву милосердя – захисники Маріуполя повинні бути евакуйовані на підконтрольну Україні територію в обмін на полонених російських солдат та інших осіб, затриманих за антиукраїнську діяльність.

Майстерня Академічного Релігієзнавства: проєкт “Релігія в огні”

Майстерня Академічного Релігієзнавства у березні 2022 року ініціювала проєкт “Релігія в огні”: документування воєнних злочинів Росії проти релігійних громад України», який був підтриманий Державною службою України з етнополітики та свободи совісті.

Говорити правду. Інтерв’ю Костянтина Сігова французькому виданню Esprit.

Необхідно терміново прискорити процес інтеграції України до Європейського Союзу. Нарешті, всі мають крок за кроком боротися з кремлівською пропагандою, з фейковими новинами, з цим перманентним перекручуванням правди.

Наївність пацифізму та принципи справедливої війни

Коли росія віроломно вдерлася на нашу землю 24 лютого, україніці повстали, і це вказує на те, що ми хочемо жити й будемо жити! Тепер настав найвищий час для того, щоб світова спільнота ще більше активізувала свою діяльність, і ми могли зберегти життя невинних людей та врятувати світ від сатанинського знищення.

Звернення ВРЦіРО до російських релігійних діячів про евакуацію з Азовсталі мирних мешканців і поранених захисників Маріуполя

У ці святі для більшості віруючих дні – святкування Пасхи, Песаха та Рамадану – ми закликаємо кожного докласти всіх можливих зусиль, щоб врятувати життя тисяч мирних мешканців Маріуполя, які опинилися у блокаді та потребують негайної евакуації!

Великоднє послання Блаженнішого Святослава

Усе духовенство, усіх богопосвячених осіб і мирян в Україні та на поселеннях обіймаю батьківською любов’ю і щиро бажаю вам благословенних Великодніх свят, смачного свяченого яйця та світлої пасхальної радості!

Пасхальне послання Митрополита Київського і всієї України Епіфанія

Які, здавалося б, прості ці слова, але яким глибоким змістом вони наповнені для нас, бо ними ми не просто підтримуємо традицію, вітаючи одне одного з черговим святом. Цими словами ми сповіщаємо свою власну віру в перемогу Сина Божого і закликаємо до цієї віри ближніх та все людство.

Всеукраїнська Рада Церков підтримує заклик глави ООН щодо перемир’я у Пасхальні дні

Релігійні діячі України вітають заклик Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша до припинення бойових дій на території України на період святкових для більшості віруючих днів – християнської Пасхи, іудейського Песаха та мусульманського Рамадана.

“Немовлят, які загинули на війні, в майбутньому варто зарахувати до числа мучеників”, – Митрополит Олександр Драбинко

В програмі “Захристія” Митрополит Переяславський і Вишневський Православної Церкви України – Владика Олександр Драбинко. Говоримо про особливості Страсного тижня, святкування Великодня у стані війни, Благодатний

Софія войовнича. Лекція про військове і символічне на стінах Софії Київської

Лекція-розмова ректора Відкритого православного університету святої Софії-Премудрості протоієрея Георгія Коваленка і завідувача відділом “Софійський музей” Національного заповідника “Софія Київська” Ігоря Нетудихаткіна. Про напис на фронтоні

Заява ВРЦіРО про необхідність гуманітарних коридорів для Маріуполя

Зважаючи на цю критичну ситуацію, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликає невідкладно створити гуманітарні коридори для забезпечення безперешкодної доставки гуманітарної допомоги мирним мешканцям Маріуполя, пораненим захисникам України та їхньої евакуації в безпечні місця на території України за їхнім добровільним вибором.

Звернення представників українських євангельських богословських закладів освіти з приводу війни російської федерації проти України

За прикладом Христа, який у Втіленні прийняв усю повноту людського існування, ми ототожнюємо себе з жертвами агресії і відмовляємося стояти мовчки осторонь, вдаючи, ніби нічого не відбувається.

Українські семінаристи звернулися до російських

Студенти українських духовних закладів УГКЦ і ПЦУ зробили спільне відеозвернення до семінаристів з російських закладів щоби донести їм правду про події в Україні і закликати молитися за “припинення цієї ганебної та несправедливої ​​війни”.

Митрополит Епіфаній: «Ми готові розпочати діалог щодо єднання всіх у ПЦУ. З нашого боку немає вимог про покаяння»

У великому інтерв’ю Митрополита Епіфанія Соні Кошкіній поговорили про те, як ПЦУ переживає військову навалу; що відбувається всередині самої церкви; чи готова вона – та

«Хрест Авеля і хрест Каїна – це різні хрести» – Мирослав Маринович

«Тому що хрест Авеля (невинної жертви) і хрест Каїна (покаяння кривдника) – це різні хрести». Їх не можна поєднувати, бо кожен, хто хоче йти за Ісусом, повинен взяти свій хрест (пор. Мт. 16:24). Перший хрест українці несуть уже тепер; другий хрест росіяни ще мають узяти на свої плечі.

Звернення вірян УПЦ з вимогою анафематствувати патріарха Кирила і розпочати діалог з ПЦУ

Звернення вірян Української Православної Церкви! Блаженнішому Митрополиту  Онуфрію, Предстоятелю УПЦ, всім архієреям, чернецтву та клірикам. Ваше Блаженство, архіпастирі, пастирі, чернецтво, 24 лютого 2022, скеровані політичним

Три історії про правду і напівправду – Роман Соловій

Якщо кожен з нас, на своєму місці, буде свідчити про правду, все більше наших співрозмовників і друзів зможуть прокинутися від свого зачарування «російською культурою і духовністю», зможуть зрозуміти, що треба називати речі своїми іменами, зрозуміти, що час для евфемізмів і напівправди минув.

«Руській мір» знищує московську церкву в Україні. Як війна руйнує найбільшу українську конфесію

Глава Російської православної церкви (РПЦ) патріарх Кирило як духовний отець зрадив свою українську паству, оскільки не лише не виступив проти війни, а й фактично благословив її.

Міжнародний церковний трибунал. Відкрите звернення священників УПЦ МП до предстоятелів помісних православних церков

МІЖНАРОДНИЙ ЦЕРКОВНИЙ ТРИБУНАЛ. Вже багато століть в Православній Церкві існує традиція звертатися до суду такого Собору у випадку серйозних конфліктів. Собор Східних Патріархів неодноразово розглядав позови проти найвищих церковних сановників.

ВРЦіРО: ЗАЯВА щодо фактів геноциду Українського народу, вчинених російськими військами у Київській області

Вся Україна та весь світ жахнувся від чисельних фактів тих знущань і нелюдської жорстокості, які російські солдати вчиняли по відношенню до невинних мирних людей у захоплених містах Київської області.

Лекція о. Кирила Говоруна “Православна політична теологія між національною ідентичністю та імперією” в Оксфорді

В понеділок, 4 квітня, в Оксфордському університеті відбулась публічна лекція архімандрита Кирила Говоруна на тему “Православна політична теологія між національною ідентичністю та імперією”.

«Буча: Де був Бог і чи є Він взагалі» – протоієрей Георгій Коваленко

Протоєрей Георгій Коваленко, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості, опублікував відео-відповідь на питання, які виникають у багатьох людей після побачених кадрів з Бучі.

Глава УГКЦ у 39-й день війни: «Жахливо бачити, як росіяни вивозять награбоване майно невинно вбитих українців»

Буквально кілька десятків кілометрів від Києва у звільнених містечках ми бачимо жахливі воєнні злочини, братні могили із сотнями бездиханних тіл, розстріляних людей на вулицях, подекуди зі зв’язаними руками, оголені жіночі тіла, яких не встигли спалити.

Теологія після Бучі – Роман Соловій

Роман Соловій – український історик та богослов, доктор філософських наук зі спеціальності «богослов’я», кандидат історичних наук розмірковує про наслідки воєнних злочинів росії для української теології.

Ідеологія «русского міра» є тим самим, чим є ідеологія нацизму, вона виправдовує насильство, вбивство, війну і геноцид, а тому має бути відкинута і так само засуджена, – Митрополит Епіфаній

Проповідь Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія в четверту неділю Великого посту.

Митрополит Епіфаній. путін уподібнюється антихристу, він володіє всіма його якостями

Митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України Епіфаній в інтерв’ю Радіо НВ розповів, чому диктатор путін, який уподібнюється антихристу, бореться з ПЦУ, а російська церква втрачає прихильників

УПЦ. Як ми налаштували проти себе українське суспільство. Частина 2 (рус.)

Нас поймали на старую советскую, только усовершенствованную удочку – к «старым песням о главном», то есть к рассказам о бесчеловечном и милитаристском западе, прибавили православные страшилки и гораздо более широкие возможности современной пропаганды. А еще ложь стала намного более изощренной.

УПЦ. Як ми налаштували проти себе українське суспільство. Частина 1 (рус.)

Пришло время открыто сказать то, о чем я имел возможность говорить прямо лишь с ограниченным кругом знакомых и со своей общиной. Не писал об этом до сих пор и по опыту многих бесед и, видя неспособность большинства в УПЦ слышать правду, но верил, что все же придет случай рассказать все это более широкому кругу.

Тарас Дятлик. Хочу сказати російським християнам ось що

Я хочу і молюся за те, щоб у євангельських церквах прозвучала молитва зречення від кожного, хто голосував за Путіна та «Єдину Росію», хто давав кафедру у своїй церкві Жириновському, від кожного, хто дозволив ідеології «Русского мира» опанувати свій розум.

Хто має відповідати за злочини Росії? Тільки Путін чи всі росіяни? Розбираємось з докторкою філософії

«Ми заручники цього режиму, як ми можемо за нього відповідати, якщо ми теж жертви?» — кажуть росіяни, які не підтримують війну в Україні й страждають від санкцій. Хто винен, якщо держава чинить зло? Усі її громадяни чи лише ті, хто віддає та виконує злочинні накази? А хто несе за все відповідальність?

«Ми не просили “рятувати” нас, а тим паче таким кривавим шляхом» – духовенство Дніпропетровської єпархії УПЦ МП

Духовенство Дніпропетровської єпархії УПЦ МП публічно звернулося до духовенства РПЦ із закликом не благословляти солдат на війну та виступити із закликом до влади рф зупинити війну

Через Україну постане новий світ, де зло буде переможене

Ми бачимо, що в Україні народжується якесь нове життя. Бачимо, що той хрест Господній, на якому зі свого животворного боку Христос виточив світові кров і воду – джерело життя вічного – пульсує серед нас і сьогодні.

Євангеліє проти “русского мира” – стаття Дениса Кондюка

Загравання з «традиційними цінностями» – це не християнство, а гра з небезпечною ідеологією, що буквально вбиває. Це підміна Євангелія симулякром «праведності», і в таких цінностях потрібно каятись, причому не лише російським християнам, але й усім, хто прийняв і продовжує розповсюджувати аспекти ідеології «русского мира».

27 духовних висновків за 27 днів війни

Останні тижні війни відчуваються як півроку. Багато хто не здогадувався, що кава, випита напередодні війни, з’їдений омлет чи спільно проведена з друзями година буде останньою мирно випитою, з’їденою та проведеною на довгий час.

Про діалог під бомбами. Звернення Українського ПЕН до міжнародної інтелектуальної спільноти

Сьогодні і до часу, коли останній російський солдат покине територію України, єдиною адекватною темою нашої з вами розмови є припинення російських воєнних злочинів, а не російська культура.

Блаженніший Святослав: «Врятуймо Маріуполь!»

Блаженніший Святослав вкотре звернувся до всіх державних мужів світових держав, до очільників релігійних спільнот, Церков, конфесій щодо найбільшого болю України сьогодні – міста Маріуполь.

Єресь “русского міра” / Бесіда з о. Кирилом Говоруном

Друге інтерв’ю проекту “God against war / Етос на практиці під час війни” з відомим українським богословом, професором університету Лойола-Мерімаунт в Лос-Анджелесі, архімандритом Кирилом Говоруном, присвячене єресі “русского міра”.

«Релігійна свобода в умовах агресії рф проти України: експерти про досвід 2014‒2022 років» – пресконференція

18 березня о 13:00 в Укрінформі відбулась онлайн-пресконференція на тему: «Релігійна свобода в умовах агресії рф проти України: експерти про досвід 2014‒2022 років»

Глава УГКЦ закликав ВООЗ та міжнародні медичні організації виступити на захист життя в Україні

Блаженніший Святослав у своєму щоденному зверненні зазначив, що українські медики перебувають під прямим ударом агресора та подякував за їхнє героїчне служіння українському народові

Звернення щодо злочинів РФ проти свободи релігій під час війни

Понад 70 громадських і релігійних організацій закликають міжнародну спільноту відреагувати на злочинні дії Росії проти релігійних діячів, спільнот віруючих і культових споруд, якими супроводжується російське вторгнення в Україну.

Звернення ВРЦіРО про запровадження безполітної зони над Україною та створення гуманітарних коридорів

ЗВЕРНЕННЯ  Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій про необхідність запровадження безполітної зони над Україною та реагування на гуманітарну катастрофу в окремих регіонах.

Звернення митрополита Епіфанія до міжнародної спільноти щодо захисту мирного населення України в умовах війни

Митрополит Київський і всієї України Епіфаній звернувся до міжнародної спільноти щодо цілеспрямованих атак російських військ на мирне населення України

Молитва в Софії Київській під час війни (01.03.2022)

Господи Ісусе Христе, Боже наш, Молюся до Тебе в храмі Премудрості, тисячолітній Софії Київській, перед іконою Пречистої Матері Твоєї «Непорушна стіна», що є берегинею Києва і народу нашого. Не лише на зброю нашу надію покладаємо, а й на Тебе, Всемогутнього Бога…

Костянтин Сігов: Що буде з нами?

Цей лист я отримав з Києва від свого друга Костянтина Сігова — українського філософа, видавця та громадського діяча — директора Центру європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Науково-видавничого об’єднання «Дух і літера», головного редактору часопису « Дух і літера». Лист надійшов за кілька годин до початку військових дій.