ETHOS

Науково-видавниче об’єднання ДУХ І ЛІТЕРА – незалежна неурядова організація, яка займається видавничою справою, науковими дослідженнями та створює простір діалогу між різними дисциплінами, культурами та конфесіями.

Історія видавництва

 

Об’єднання Дух і літера спочатку  було засновано 1992 року як видавництво на базі Національного університету «Києво-Могилянська Академія», за ініціативою науковців-гуманітаріїв різних спеціальностей. Основна його місія – публікація світової класики у галузях філософії, теології, історії, літератури, права, соціальних і політичних наук, історії мистецтва, а також творів сучасних українських інтелектуалів: філософів, істориків, соціологів, літераторів і митців. Від 1992 року ми видали сотні й сотні перекладів з англійської, французької, німецької, італійської, польської, їдишу, івриту, латини, греки, арамейської та давньояпонської. Ми познайомили українських читачів з такими всесвітньо відомими авторами, як Ганна Арендт, Пол Рікер, Чарльз Тейлор, Мартин Бубер, Еммануель Левінас, Мішель Фуко, Мішель де Монтень, Карл Мангайм, Юрґен Габермас, Януш Корчак, Елі Візель, Чеслав Мілош, Тимоті Снайдер, Хосе Ортеґа-і-Ґассет, Бруно Шульц та інші.

Про проекти видавництва

 

Видання праць християнських мислителів і богословів спонукало нас до проведення протягом багатьох років Київського літнього богословського інституту в липні та Успенських читань у вересні; у цих подіях брали участь представники духовенства та мирян багатьох країн та конфесій. Щоб мати змогу опублікувати українською Oxford Handbook of Jewish Civilization та інші шедеври студій з юдаїки, зокрема переклади з івриту та їдишу, ми мали зрозуміти, визнати та дослідити авраамічну основу нашого спільного європейського культурного спадку.

Після занурення у глибини порівняльної етимології та концептуальної історії під час роботи над чотирма томами Vocabulaire Européen des philosophies, ми почали у п’ятому томі наше власне кропітке дослідження смислів української філософської лексики. Аби зберегти автентичність спогадів про події Революції Гідності 2013-2014 рр. у Києві, нам довелося записати одразу після цих подій близько 300 розгорнутих глибоких інтерв’ю, що містять особисті розповіді учасників. Без цього інтенсивного польового дослідження ми не змогли б опублікувати три томи видання Майдан. Свідчення, які зробили новітню історію України відчутнішою.

Одним словом, видання вимагають досліджень; не дивно, що ретельна публікація вимагає ретельних досліджень. Коли йдеться про питання культури, ретельність означає не лише скрупульозність, а й діалог. Чим більше ми опиняємось на перехресті часів і традицій, тим більша значущість діалогу. Зрештою, якщо ми прагнемо автентичної артикуляції смислів, нам потрібне і те,  й те: діалог і скрупульозність, «дух» і «літера».

Сьогодні Дух і літера, провідний український центр видання книг з теології, релігії та гуманітарних наук, підтримує інноваційні дослідження в галузі гуманітаристики та надає авторам і читачам чудові можливості для всебічного міждисциплінарного, міжконфесійного і міжкультурного діалогу.

Кредо

 

Науково-видавниче об’єднання Дух і літера знайомить читачів із найкращими зразками світової та української класики, а також найновішими дослідженнями в галузях філософії, історії, культурології, соціальних наук та мистецтвознавства. У наших виданнях ми дбаємо про творче поєднання «наук про літеру» з «науками про дух», про гармонію між формою та сенсом.

Відкриття кожного автора, вибір кожної книги, над якою ми працюємо – це частини захопливої пригоди, що нею Дух і літера живе й надихається вже понад 25 років.

Ми приділяємо велику увагу виданню християнської літератури та літератури з юдаїки.

Ми переконані, що якісний нон-фікшн має бути доступним кожному українцю і що кожна справжня зустріч із книжкою не обмежується прочитанням 50, 200 чи 500 сторінок. На кону стоїть щось більше: відкриття нових світів та нових особистостей! Саме тому для нас є такою важливою комунікація між читачами й авторами, організація зустрічей, презентацій, лекцій та дискусій. Ми прагнемо знайомити українців не лише з книжками, а й з особистостями.

Зараз ми видаємо близько 50 найменувань за рік. Більше того, ми швидко зростаємо. Щодня ми починаємо нові проекти, відкриваємо чудових авторів, знаходимо важливі смисли.