ETHOS

Про платформу ETHOS

ETHOS – це нова веб-платформа, яка об’єднує дослідно-просвітницькі проекти, в різний час ініційовані видавництвом Дух і літера і Центром св. Климента: спілкування та діалог культур, а саме – Київський літній богословський інститутУспенські читання, Діалог у дії, Дух і літера online

В даний час на ETHOS ми готуємо постійну освітню програму богословських, філософських та інших онлайн курсів і лекцій на 2020-2021 рік і запрошуємо до співпраці як зацікавлених лекторів, так і слухачів.

Чому ЕТОС? Це грецьке слово спочатку означало “житло”, “місцеперебування”, потім “звичай”, “навичку”, “норов”, “характер”. Філософ Анатолій Ахутін визначає “етос” як “моральний лад людини”, ту структуру душі, що активно протистоїть розладу, хаосу і байдужості. 

Із роздумів про етос народжується етична філософська думка – від Геракліта і Аристотеля до київських мислителів Сергія Кримського та Віктора Малахова. Їхній учень Костянтин Сігов формулює лейтмотив цієї традиції: «Софія як етос: етична відповідальність і зобов’язання, вкорінені в місцеперебування втіленої Премудрості». Сучасна думка про етос іде услід інтуїції Сергія Авєринцева про те, що Софія є «таємниця людської гідності в її християнській інтерпретації». 

Нинішні обставини з двох сторін, позитивної й негативної, надали нового змісту давнім звучанням “етики” як “етосу”: інформаційні технології, з одного боку, і вимушена ізоляція через пандемію, з іншого, спонукають і примушують нас створювати онлайн-“житла” як місця зустрічі та взаємозбагачення один одного натхненням і думкою. Ці платформи спілкування й освіти, бесід та дискусій покликані долати всі ізоляційно-ексклюзивістскі тенденції нашого часу, а натомість сіяти й розвивати спадщину видатних шукачів мудрості як єдності думки й дії, знання і життя. Платформа ЕТОС – один із таких острівців.