ETHOS

Про проект

 

«Діалог у дії» – ініціатива, що має на меті розвиток культури спілкування та співпраці в малих територіальних громадах України, перш за все, за допомогою сталих програм підтримки у форматі фасилітованих діалогів, тренінгів та консультацій. Вони допомагають порозумінню і співпраці серед різних груп людей: представників громадянського суспільства, влади, бізнесу, освітньої сфери і місцевих релігійних спільнот. 

Особливістю ініціативи порівняно з іншими діалоговими проектами в Україні є відкритість до участі представників релігійних організацій (християнських, мусульманських, юдейських) – як служителів, так і вірних – оскільки вони часто мають високий кредит довіри та здатні впливати на розвиток власного міста, села, об’єднаної територіальної громади у співпраці з іншими соціальними групами. 

Ініціатива виникла як відповідь на збільшення рівня агресії, нетерпимості, упереджень та фрустрації в нашому суспільстві у зв’язку з війною на сході України, що позначається на зниженні спроможності місцевих громад, особливо малих громад у провінції, до кооперації та перешкоджає громадам згуртовуватись і розвиватись. Однак її дія не обмежена подоланнями наслідків військового конфлікту: переважно, ми допомагаємо у розв’язанням конфліктів і покращенні співпраці між владою і громадою, а також між різними групами всередині громади по всій території України. Фактично, ініціатива допомагає взаєморозумінню членів громади, згуртуванню їх навколо спільних потреб і мети, що призводить до розвитку малих територіальних громад України. 

Початок проекту

 

Уперше «Діалог у дії» був проведений ГО НВО «Дух і літера» у 2016-2017 роках за підтримки Програми захисту прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні та охопив 12 міст і сіл в різних областях. Надалі ми почали працювати з меншою кількістю громад, щоб підвищити якість нашої роботи. 

«Діалог у дії 2.0»


У 2018-2019 рр. «Діалог у дії 2.0» був організований від імені Центром св. Климента: спілкування і діалог культур за підтримки фондів Renovabis (Німеччина) та Mondo Unito (Ватикан) та охопив п’ять територіальних громад, переважно в центральній України.

 

«Діалог у дії 3.0»


У 2019-2022 рр. «Діалог у дії 3.0», що виконується Центром св. Климента та ГО НВО «Дух і літера», відбувається у сімох малих громадах України за підтримки фонду Mennonite Central Committee (USA) та Kerk in Actie (Нідерланди); п’ять із цих територіальних громад знаходяться у західних областях та дві на сході.

Метод роботи

 

Щоразу «Діалог у дії» передбачає дві частини:

  1. Підготовча тижнева “Школу діалогу” в Києві для близько 30 представників малих громад: серія тренінгів із трансформації конфлікту, відновних діалогових практик, методу “Не нашкодь”, ненасильницького спілкування – із залученням міжнародних тренерів.
  2. Кількамісячної роботи команди проекту в громадах учасників за їхнім індивідуальним запитом (фасилітовані діалоги, тренінги, консультації).

Проект виконується двома координаторками та командою фасилітаторів та тренерів.

 

Докладніше про ініціативу у інтерв’ю з координаторками Тетяною Калениченко та Лідією Лозовою:

 

Співпраця з Ґораном Божичевічем

 

Серед міжнародних тренерів, що брали участь в ініціативі, найуспішніша співпраця встановилася з Ґораном Божичевічем (Хорватія), «вчителем миру», тренером з трансформації конфлікту, автором книги «Розбудова діалогу. Вибрані приклади роботи з примирення в Хорватії», що вийшла в «Дух і літера» в 2020 році та доступна онлайн.

Нижче ви можете переглянути інтерв’ю з Г. Божичевічем та відеозапис презентації книги «Розбудова діалогу»:

Співпраця з іншими міжнародними тренерами

 
Іншими міжнародними тренерами, залученими до проекту у 2016 році, були тренери з Ненасильницького спілкування Карл Плеснер (Carl Plesner), Данія, та Ян ван Курт (Jan van Koert), Нідерланди. 
 

Проект «Рівний рівному»

 

У 2017-18 роках команда ініціативи втілила також юнацький проект, спрямований на розвиток культури діалогу: «Рівний рівному – розвиток культури спілкування й співпраці в сус:пільстві». 12 юних тренерів з усієї України пройшли 16-денне навчання з діалогових практик, а потім проводили власні тренінги для однолітків на різних  майданчиках. Проект фінансово підтримала голландська фундація Kerk in Actie (Нідерланди). 

Відео про проект «Рівний рівному»: 

Публікація книг

Іншою частиною ініціативи є публікація книг із тематики миробудування у видавництві «Дух і літера». Наразі вийшли дві книжки:

Презентація книги на каналі UKRLIFE.TV: