ETHOS

Про Успенські читання

 

З розкладом ювілейних XX-тих Успенських читань 2020-ONLINE (21-26 вересня) можна ознайомитись тут

«Успенські читання» – міжнародна богословська конференція, яка з 2001 року щоосені відбувається в Києві. Співзасновниками читань у 2000 році стали директор Науково-видавничого об’єднання «Дух і літера», керівник Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА Костянтин Сігов та біолог і колишній староста Свято-Макаріївського храму в Києві Микола Косицький. Участь у конференції щороку беруть десятки провідних теологів, філософів і вчених інших гуманітарних галузей з України, Росії, Західної Європи та США.

Завданнями конференцій є зблизити християн Сходу і Заходу, сприяти порозумінню між представниками різних християнських конфесій, поглибити співпрацю між Університетом і Церквою та вдосконалити рівень богословської освіти в Україні.

Доповіді учасників конференції щороку об’єднуються довкола певної, наперед запропонованої організаторами теми: «Сім’я у постатеїстичних суспільствах» (2001), «Освіта і сім’я у постатеїстичних суспільствах» (2002), «Шляхи просвітництва та свідки правди» (2003), «Особистість і традиція: зустріч поколінь та зв’язок епох» (2004), «Людина. Історія. Вість» (2005), «Людська цілісність та зустріч культур» (2006), «Дружба: її форми, випробування і дари» (2007), «Пам’ять та історія: на перехресті культур» (2008), «Пам’ять і надія: горизонти та шляхи осмислення» (2009), «Свято: вдячність, звільнення, єднання» (2010), «Дитинство в християнській традиції і сучасній культурі» (2011), «Свідчення: традиції, форми, імена» (2012), «Передання і переклад» (2013), «Спілкування-communio-koinonia: витоки, шляхи осмислення і втілення» (2014), «Правда. Пам’ять. Примирення» (2015), «Довіра. Гідність. Милосердя» (2016), «Свобода. Авторитет. Служіння» (2017), «Спільнота: обличчя, виклики, покликання» (2018), «Впізнавати красу і долати байдужість» (2019). Доповіді кожної конференції вміщені в однойменних збірниках видавництва «Дух і літера».

За словами протоієрея Георгія Коваленка, ректора Відкритого Православного університету Святої Софії, «Успенські читання» є головним богословським форумом в Україні. Українське коло учасників конференцій сформувалося завдяки вечорам пам’яті київських новомучеників св. Олександра Глаголєва та св. Михаїла Єдлінського. З усього Києва збиралася аудиторія у четвертому корпусі Києво-Могилянської академії послухати спогади тих, хто особисто був знайомий із родинами Глаголєвих та Єдлінських. Сьогодні ж вітчизняні науковці з різних куточків України, а також студенти світських та духовних навчальних закладів збираються, аби послухати доповідачів «Успенських читань», серед яких за двадцять років проведення конференцій були видатні богослови, настоятелі церков і чернечих спільнот, церковні діячі. Серед них: митрополити Калліст Уер, Володимир Сабодан і Філарет Вахромеєв, архієпископи Томас Едвард Галліксон і Клаудіо Гуджеротті, єпископи Дідьє Берте, Іларій Шишковський і Віталій Кривицький, протопресвітери Борис Бобринський і Михайло Димид, брат Енцо Б’янкі (голова спільноти Бозе), абати Мауро Лепорі (генерал Ордену цистерціанців) і Мішель Ван Парейс, архімандрити Йоан Пантелеймон Мануссакіс, Амвросій Макар і Кирило Говорун, брат Алоїз (голова спільноти Тезе), священники Франческо Браскі, Антоній Ламбрехтс, Мілан Жуст, Якінф Дестивель, Генрик Папроцький, Володимир Зелинський, Войчех Сурувка і Петро Октаба; видатні вчені Сергій Аверинцев, Жорж Ніва, Сергій Кримський, Віктор Малахов, Адріано дель Аста, Петер де Мей, Сергій Хоружий, Анн-Марі Пельтьє, Адальберто Майнарді, Карл Христіан Фельмі, Маргеріт Лєна, Хосе Казанова, Адріано Роккуччі, Бернар Маршадьє, Марі-Мішель Понсе, Крістін Шайо, Терезія Гайнталер, Антуан Аржаковський, Микола Денисенко, Джованна Паравіччіні, Марина Новікова, Франсуаза Лесур, Микола Лосський, Йоганнес Ельдеман, Марина Ткачук, Андрій Баумейстер, Олександр Філоненко, Андрій Юраш, Олег Хома, Оксана Довгополова, Юлія Матвеєва, Олексій Панич та багато інших.