ETHOS

ЕТОС на практиці під час війни

Про колізії навколо Папи Римського і про нашу м’яку силу – Костянтин Сігов

Розмова з українським філософом і видавцем Костянтином Сіговим на Громадському.

Костянтин Сігов: Днями мене вразили слова авторки книги з Франції «Дух освіти» Марґеріт Лена. Цю книгу французької педагогині ми видавали в українському перекладі. Вона відома у Франції та в Україні. Авторка написала мені:

У нас страсна п’ятниця. У вас вона щодня.

Людина розуміє, чим ми живемо зараз, визнає трагедію українців, які мають надію на Великдень. Це розуміння та називання речей своїми іменами має майбутнє. Саме такі люди зможуть відіграти важливу роль у діалозі українців з усім світом.

Що хотів сказати папа Франциск українцям і світові?

Костянтин Сігов: Коли йдеться про структуру, до якої належить мільярд людей, розуміємо, що у неї є своє коло радників та спічрайтерів. Між ними є своя боротьба. Є різні лінії впливу. Складно швидко реагувати на усі деталі кожного сценарію. Я не знімаю відповідальності з Папи Франциска.

Важливим був коментар отця Кирила Говоруна, коли він сказав, що антиколоніальний дискурс вбачає, що найголовніше звільнити колонії від «великого Заходу» і нерозуміння актуальної ролі Заходу, який допомагає боронити свободу.

Варто відбудувати інші наративи, способи аналізу ситуації, зрозуміти, що неможливо випередити анахронічними жестами примирення трибунал, який засуджуватиме злочини армії рф проти українців.

Папа зробив сьогодні жест на виправлення попередньої помилки. На Великодній месі звернувся українською мовою до вірян, говорив про «пітьму війни» і засудив жорстокість цієї війни. Ми очікуємо заклику до мужності усіх людей доброї волі, які думають про людяність, а не про імперські фантазії. Очікуємо, що своїм іменем назвуть агресора, який є синонімом відомого крейсера, який затонув у Чорному морі. Ці імена є важливими.

Є глибокою пропозиція, щоб саме у Маріуполі папа Франциск пропонував зустрічатися з іншими релігійними лідерами. Це місто Марії. Хто розуміє ситуацію, у якому воно знаходиться, зрозуміє і цю ідею.

Чи можна дорікнути Папі наївністю?


Костянтин Сігов: Людина, яка очолює найвідомішу інституцію у світі, Товариство Ісуса, не є наївною. Є різний історичний досвід. Папа не жив усе життя у Європі. Він жив в Аргентині. Папа Франциск, звісно, спілкувався з українцями.

Утім досвід, який був в Іоанна Павла II, це зовсім інший досвід. Він чітко розумів зв’язок сталінізму і нацизму, важливість звільнення Європи від облуди та брехні, які супроводжували радянську, а тепер і путінську систему.

Папа міг би перечитати Данте, де у пеклі засуджують людей, які мовчали або не визначилися зі своєю позицією і потім через це дуже страждають. Це відомий наратив у традиції католицької культури.


Актуалізувати це для нас дуже важливо. Ми маємо це робити наполегливо та системно. Для цього мають працювати серйозні інформаційні команди. Нас чують: наша реакція на події страсного тижня відома усьому світові.

Зруйновані храми, атеїстична стрілянина по святих образах — у нас перед очима. Це має бачити також Рим, Женева. Відчуття таке, що Константинополь дуже уважно за цим стежить. Важливою тепер є тема, як зустрічають Великдень українці у світі: мільйони біженців у Європі та інших континентах світу, — як вони можуть єднатися навколо ключових символів людяності та надії на подолання страждань.

Джерело: Громадське радіо

Поділитись:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

#God against war у соцмережах:

Підписуйтесь і поширюйте.