ETHOS

ЕТОС на практиці під час війни

Об’єднана єврейська община України: ніяких нацистів при владі в Україні немає

24 лютого Росія напала на Україну і почала диктувати якісь свої правила суверенній державі. З боку окупанта в особі їхнього президента Володимира Путіна було оголошення завдання про нібито “денацифікацію” України. Федеральне телебачення РФ рясніє висловлюваннями про неонацистів при владі нашої країни. Саме визначення терміну “нацизм” означає ненависть до інших націй. Тобто, за логікою Кремля, в Україні принижують права всіх, хто не є етнічно українцем. Найбільше, за історією, від нацизму постраждав єврейський народ.

В цьому інтерв’ю представлена позиція Об’єднаної єврейської громади України. За даними ОЄОУ входить більше 140 окремих єврейських общин і організацій.

Однією з причин вторгнення Росії в Україну президент РФ Путін назвав “денацифікацію”. Чи відповідають, на думку Об’єднаної єврейської общиною України, заяви Кремля про нацистів при владі та бандерівців на вулицях? І яка взагалі ваша думка щодо війни, яку Росія називає “спецоперацією” та нібито “звільненням від нацизму”?

З упевненістю заявляємо, що жодних нацистів за влади в Україні немає.

Ми дивимося на це питання з нашої професійної точки зору щодо кількості випадків антисемітизму та загалом щодо ситуації з цим явищем в Україні. Теза про “денацифікацію” є хибним вибором російської пропаганди.

Який узагалі рівень нацизму в Україні? З 2014 року хіба спостерігалося якесь збільшення таких настроїв у нашій державі?

За підсумками “Звіту з антисемітизму в Україні – 2021”, що нещодавно вийшов, за весь попередній рік ми зафіксували 52 випадки антисемітизму, у 2020 їх було 49, у 2019 – 56. Тобто ми бачимо, що 3-й рік поспіль рівень антисемітизму в Україні залишається незмінним. Це після значного зниження, яке сталося після 2018 року.

Чи є потреба “денацифікувати” країну, в якій вперше за 30 років незалежності було прийнято закон “Про протидію та запобігання антисемітизму”? Закон уперше на державному рівні встановлює визначення “антисемітизму”.

Напередодні повномасштабного вторгнення в рамках війни Росії проти України, у середині лютого 2022 року в країні було запроваджено кримінальну відповідальність за антисемітизм. 295 народних депутатів Верховної Ради України проголосували за поправку до Кримінального кодексу, де розширили статтю 161 (Порушення рівноправності громадян), доповнивши її фразою “прояв антисемітизму”.

У світовому суспільстві вже позначають дії Росії як нацизм (фашизм) і часто порівнюють Путіна з Гітлером, чи ви могли б погодитися з таким твердженням? Як вважаєте, є подібності між свастикою та “Z”?

Ми пропонуємо не проводити паралелі між трагедією Голокосту та іншими трагедіями, кожна з них є унікальною. Але смислові подібності “Z” зі свастикою як символу, який уособлює будь-який кривавий режим, звичайно можна знайти.

Скільки будівель синагог постраждало в Україні від “денацифікації” від Росії? Скільки євреїв постраждали від російської “денацифікації”? Чи багато хто з євреїв емігрував із України?

В Україні від “денацифікації” постраждали не лише будівлі синагог. Все почалося з Бабиного Яру. 1 березня до історичної ділянки біля телевежі у Києві, де раніше знаходився єврейський цвинтар, потрапило кілька ракет. У Талмуді осквернення кісток називається своєрідною формою вбивства.

Наступного дня ракета впала на єврейський цвинтар у Білій Церкві, після чого постраждала низка об’єктів єврейської громади у Харкові. Насамперед сильно зруйнований єврейський молодіжний центр “Hillel”, вибиті вікна в молодшій єврейській школі внаслідок ударної хвилі.

Еврейское кладбище в Белой Церкви. фото предоставлено ОЕОУ

9 березня у Харкові ударною хвилею вибило вікна синагоги, яка є однією з найбільших у Європі. Наскільки нам відомо, внаслідок усіх інцидентів щодо харківських об’єктів постраждалих немає, хоча на той час у синагозі перебувало близько ста людей. А вранці 15 березня від ракетного обстрілу постраждала єшива на вулиці Чоботарській, ракетою чи уламком пробитий дах будівлі.

Чи можна сказати, що Росія знищує українців?

Українцями є всі діаспори, які живуть в Україні. Вони так само, як і єврейська громада, стоять на захисті своєї країни, займаються волонтерством і так само страждають від бойових дій.

Керівник ОП Андрій Єрмак повідомив, що Ізраїль взяв на себе шляхетну місію посередника у пошуку миру та завершенні російської агресії проти України. Як думаєте, чи можлива зустріч Зеленського та Путіна у Тель-Авіві?

Нам дуже хотілося б, щоб Ізраїль зіграв позитивну роль як посередник і допоміг досягти миру на прийнятних для України умовах. Ми думаємо, що якщо зустріч буде, то вона має відбуватися не в Тель-Авіві, а в Єрусалимі як у святому та символічному місці.

Чи достатні заходи Ізраїлю щодо Росії через війну?

В останні дні ми спостерігаємо активізацію позицій Ізраїлю проти агресії Росії, зокрема, заяви ізраїльського міністра закордонних справ Яїра Лапіда на зустрічі з главою МЗС Румунії про те, що вторгнення Росії в Україну позбавлене жодного виправдання, а також заява, що Ізраїль не стане для Росії можливістю для обходу санкцій.

Важливо розуміти, що Єврейська громада України та Уряд Ізраїлю – практично не пов’язані між собою сили, але ми сподіваємось на активніші дії виконавчої гілки влади Держави Ізраїль.

Джерело: ukranews.com

Поділитись:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

#God against war у соцмережах:

Підписуйтесь і поширюйте.