8 вересня 2022 р. в німецькому місті Карлсруе завершилася ХІ Генеральна Асамблея Всесвітньої Ради Церков, що пройшла під гаслом «Любов Христа веде світ до примирення та єдності». На цьогорічну Асамблею зібралися 574 делегати, які представляли 352 Церкви і церковні спільноти.
Тема війни в Україні, безперечно, стала однією з головних на цьогорічній Асамблеї – їй були присвячені панельні дискусії, до неї часто звертались в обговореннях, приватних розмовах та молитвах. Асамблея прийняла окремий документ – «Війна в Україні, мир і справедливість в європейському регіоні».
“Думки та молитви всіх учасників 11-ї Асамблеї ВРЦ зосереджені на народі та країні Україна, а також на трагічних наслідках російського вторгнення 24 лютого 2022 року, на тисячах жертвах цивільних осіб на сході країни та сотні тисяч біженців і переміщених осіб з 2014 року.
За ці шість місяців загинуло понад 13 000 українських цивільних, а такі міста, як Маріуполь, були покладені в руїни. На даний момент близько 14 мільйонів людей – майже третина всього населення України – були змушені покинути свої домівки (за даними УВКБ ООН). Крім того, є багато повідомлень про звірства, які можуть вважатися військовими злочинами та злочинами проти людяності, включаючи сексуальне та гендерне насильство, а також значно підвищену вразливість до торгівлі людьми. Крім того, ми дуже стурбовані ризиками катастрофічних наслідків унаслідок пошкодження Запорізької атомної електростанції внаслідок військових дій поблизу неї, а також захисту зони Чорнобильської катастрофи 1986 року”
…
Ми знову закликаємо до негайного припинення вогню, щоб зупинити смерть і руйнування, а також до діалогу та переговорів для забезпечення стійкого миру. Ми закликаємо всі сторони конфлікту поважати принципи міжнародного гуманітарного права, зокрема щодо захисту цивільних осіб та цивільної інфраструктури, а також щодо гуманного поводження з військовополоненими. Війна … суперечить нашим фундаментальним християнським та екуменічним принципам, і відповідно ми відкидаємо будь-яке зловживання релігійною мовою та авторитетом для виправдання збройної агресії та ненависті. Ми закликаємо всі сторони відійти та утриматися від військових дій поблизу Запорізької АЕС та інших подібних місць, які можуть створити немислимі загрози нинішнім і майбутнім поколінням”.
Повний текст заяви – за посиланням.
Підчас панельного обговорення тексту заяви з критикою виступили двоє представників молоді з делегації ПЦУ, Роман Сігов та Олександра Коваленко.
Одна хвилина. Стільки українець може обговорювати заяву про війну в Україні. Я не можу передати, як боляче чути заяву, що урівнює жертву і агресора. Сподіваюся, Комітет отримає та розгляне наші письмові зауваження щодо заяви. Почуймо голос українців, коли йдеться про війну в Україні!
Тому що Російська Православна Церква не лише брала участь у написанні цього документа, а й має найбільшу кількість представників у ЦК і тут, на цій асамблеї. Тим часом члени Російської Церкви підтримують війну. Два тижні тому російський єпископ виклав відео з українськими в’язнями та висміяв їх. Він сидить тут і голосує за затвердження помаранчевими та синіми картками. Я говорю про митрополита Клінського Леоніда. Я знаю щонайменше 16 російських єпископів, які підтримують війну, включаючи патріарха Кирила. Це не прийнятно.
Давайте змінимо несправедливість і говоритимемо правду голосно і ясно. Дякую!
Роман Сігов
Дорогі брати і сестри, прошу вас почути мене і не йти на компроміс з очевидною істиною заради дипломатії. Просто назвіть речі своїми іменами – російська агресія проти України.
Якщо церкви не здійматимуть свій голос, коли відбувається насильство та несправедливість, то чи будемо ми «сіллю землі»?
Я також звертаюся до делегації РПЦ і прошу їх – якщо ви проти війни РФ проти України, будь ласка, підніміть свої сині картки. Дуже прикро, що ви порівнюєте кров українського народу зі Старбакс та МакДональдсом. Я підніму свій бейдж, оскільки в мене немає картки для голосування.
*жодної синьої картки* От і все. Дякую.
Олександра Коваленко