ETHOS

Відеокурс

Безпристрасність як основа правильного судження у стоїків і в ранньохристиянській аскетичній традиції

Диякон Віктор Юдін

Про лектора

Диякон Віктор Юдін доцент з догматичного богослов’я, патристики й сучасної релігійної думки Інституту Іоана Богослова (Брюссель, Бельгія). Зовнішній співробітник Центру з екуменізму при богословському факультеті Католицького університету (Лувен, Бельгія). Читав курси «Критичне введення до Православ’я»  Університету Сан-Луї (Брюссель, Бельгія). Доцент патристичного центру навчання (Гент, Бельгія). Автор численних праць із патристики та неоплатонізму. Володіє десятьма сучасними і давніми мовами.

Про курс

 

У світлі тематики нинішнього КЛБІ “Розрізняти правду й неправду: постійний виклик” нам потрібно вчитися розрізняти правду не лише від вигадки, але й від фейку. Ця тема, незважаючи на свою політичну актуальність, має давнє коріння, як у пізньоантичній філософії, так і в ранньохристиянському богослов’ї. Правду складно зрозуміти не обов’язково через те, що її хтось приховує. Іноді на це є ще глибші причини. Можливо, це відбувається тому, що ми самі перебуваємо в неадекватному стані для її розуміння, а, тим паче, правильного про неї судження.

У наших двох лекціях ми спробуємо показати вплив стоїків на ранньохристиянську аскетику у питаннія безпристрасності (апатії) як підстави розуміння правди й істини. Ми покажемо, в чому полягає єдність і відмінність цих двох учень з даного питання на низці прикладів з Філона Олександрійського, преподобного Іоана Ліствичника та інших авторів.


Лекція 1

Прагнення до безпристрасності в пізньоантичній філософії, особливо у стоїків
Чому пристрасті затьмарюють уявлення про істину і ведуть до спотворення правди. Роль мудреця в індивідуальному пошуку істини.

Play Video

Лекція 2


Християнська спадкоємність пізднеантичного прагнення до безпристрасності
 
Яким чином пристрасті затьмарюють здатність до правильного судження. Роль старця в церковному пошуку істини.

Play Video