ETHOS

Відеокурс

Правдивість і пост-правда

Анатолій Ахутін, Ірина Берлянд

Пост правда: феномен і симптом

 
 

Термін «пост-правда» ввійшов у мову публіцистики в 2016 р., коли на виборах у США та в голосуванні за brexit у Британії став очевидним визначальний вплив нових медійних технологій на формування громадської думки й, відповідно, на політичні рішення суспільства. Що це — добровільна відмова від істини, маніпуляція свідомістю, розгубленість у світі, що змінюється?

Поряд із «пост-правдою» говорять про пост-етику («Після чесноти»), пост-суспільство (феномен «маси», «Кінець соціального»), пост-демократію, пост- чи транс-гуманізм… Ці терміни характеризують симптоми історичної події (можливо, епохальний злам), сенс якої залишається досі незрозумілим: хвороба, криза, крах або черговий історичний виклик? Пост-модерн — це кінець епохи модерну чи самої історії? 

Про лектора

Анатолій Ахутін — філософ, культуролог, історик природознавства. Працював в Інституті філософії АН СРСР, викладав на кафедрі філософії Російського державного гуманітарного університету. З 2014 року живе в Україні. Асоційований член Центру європейських гуманітарних досліджень при Києво-Могилянській академії. Інтереси зосереджені на проблемах філософії культури й власне філософії, яка сприймається в дусі концепції діалогу культур. Основні публікації: Поворотные времена. СПб., 2005. Античные начала философии. СПб., 2007. Эксперимент и природа. СПб., 2012.

Play Video

 

Сказати правду: факти, думки, свідчення

 
 

Міркування про те, як змінюється і переосмислюється ідея правдивості в різних жанрах публічних висловлювань, зокрема на матеріалі прикладів з соцмереж. 

 

Про лекторку

Ірина Берлянд,  народилася в 1957 році в Киеві, навчалася в Московскому університеті на факультеті психології, працювала в  Москві в Інституті загальної і педагогичної психології, в обʼєднанні  «Діалог культур» під керівництвом В.С.Біблера, в Російському гуманитарному державному університеті. В 2014 року переїхала до Києва і змінила громадянство на українське. Зараз співпрацюю з видавництвом «Дух і літера». Мої дослідницькі інтереси повʼязані з філософією діалога культур В.С.Біблера, з філософією освіти, зокрема з феноменами культури як предмета начальної освіти.

Важливі книги авторства І. Берлянд: «Гра як феномен свідомості», «Загадки числа», «Загадки слова».

Play Video