ETHOS

Відеокурс

Перед викликом пандемії

М.Епштейн, о.О. Струве, о. П. Скорер, А. і К. Черняк, І.Язикова, Т. Дятлик

Програма курсу

 
 

 


Лекція 1: Отець Олександр Мень, його друзі й учні (“Меневские среды”): пошук відповідей на важкі питання

Основна ідея зустрічей: допомогти людям, які боляче переживають не лише режим ізоляції, але і все, що відбувається довкола, знайти відповіді на питання, що хвилюють їх. Багато з таких відповідей ми знаходимо в спадщині о. Олександра Меня (1935–1990), у житті й творчості людей, близьких до нього. Цим ми й ділимося з тими, кому це цікаво й важливо.

Ми неодноразово брали участь в роботі КЛБІ і будемо безмежно раді зустрітися онлайн зі старими й новими друзями — учасниками КЛБІ-2020. Ми намагатимемося стисло розповісти про наші зустрічі пам’яті о. Олександра Меня (ми називаємо їх «Меневские среды»). 

Про лекторів

Андрій Черняк – фізик за освітою, понад 30 років проводив катехизацію для дорослих, спочатку в парафії о. Олександра Меня, а потім при храмі Косьми й Даміана в Москві (настоятель — о. Олександр Борисов). Багато років викладає Старий Завіт..

Карина Черняк – філолог, редактор, видавчиня християнського журналу «Дорога вместе» з 2000 по 2016 р. Тепер — президент духовно-просвітницького центру «Встреча» в Москві.


15 липня – 11:30

Лекція 2: Досвід церковної спільноти в умовах пандемії 

Розповідь про те, як спільнота нашого храму переживала період ізоляції, які нові форми спільнотного життя виникли за цей час і як збереглися чи модифікувались традиційні. Що об’єднало людей і не давало їм відчути себе відірваними від храму, від церкви в цілому.

 1. Ми в самоізоляції, але ми разом. Ми поза храмом, але не поза Церквою.
 2. Христос посеред нас. Як переживається літургія онлайн?
 3. Молитва, яка об’єднує і яка діє (цілодобова молитва за хворих і лікарів).
 4. Волонтерське служіння.
 5. Малі групи онлайн.
 6. Проживаємо Біблію разом.
 7. Онлайн катехизація.
 8. Молитовні семінари.
 9. Дні народження під час карантину.
 10. Творчість на карантині (поезія, музика, живопис).
 11. Маленькі чуда пандемії (благодійні проекти).
 12. Що ми придбали за час пандемії?

Про лекторку

Ірина Язиковамистецтвознавиця, кандидатка культурології, проректорка Біблійно-богословського інституту св. апостола Андрія, випускова редакторка альманаху християнської культури «Дары».


16 липня – 19:00

Лекція 3: Пандемія: моральний і антропологічний виклик

Які моральні та філософські проблеми виникають у процесі пандемії? Як змінюється роль реального та віртуального? Що нового дізнається людство про себе завдяки періоду самоізоляції? Які психологічні, соціальні та релігійні наслідки цієї великої «паузи»?

Про лектора

Михаїл Эпштейн – філософ, культуролог, літературознавець, есеїст, професор теорії культури та російської літератури університету Еморі (Атланта, США). Засновник і керівник Центру гуманітарних інновацій в Даремському університеті (Великобританія, 2012–2015). Автор 40 книг і понад 1000 статей і есе. Праці переведені на 25 іноземних мов. Автор мережевих проектів «ІнтеЛнет», «Книга книг», «Дар слова» та ін. Лауреат премій Андрія Білого (Санкт-Петербург, 1991), «Liberty» (Нью-Йорк, 2000) та ін.


22 липня – 16:00

Лекція 4: Виклики пандемії та життя Церкви

Пандемія, яку переживає світ, – це справжній електрошок, особливо для західного світу, який звик уникати насильства життя. Жодна зі сфер нашої діяльності не застрахована від цього: чи то в культурному, економічному чи у соціальному світі.

Звичайно, Церкви також піддавалися багатьом випробуванням в області своїх традицій, обрядів, стосунків з громадою, особистої молитви та місця священнослужителів й мирян у Церкві. Людині був кинутий виклик, що вияв її вразливість.

Зняття обмежень, пов’язаних з карантином, може стати можливістю для оновлення, відновлення, «створення всього нового» (Об’явл. 21: 5).

Про лекторів

Протоієрей Олексій Струве – священник Вселенського Патріархату, закінчив Паризький університет з економіки, магістерська робота на тему «Багатство та бідність отців церкви IV-го століття», в минулому викладач економічних та соціальних наук, президент Синдесмосу, Всесвітньої федерації православної молоді, генеральний делегат організації «Християнський Рух за заборону тортур», Генеральний секретар Православного братства в Західній Європі, з 2014 по 2019 рік жив і працював у Києві, де при посольстві Франції він обіймав посаду директора офісу Business France та комерційного консультанта. З 2020 року: єпископський вікарій, відповідальний за вікаріатську церкву Св. Марії та преподобного Алексія Южинського Вселенського Патріархату та настоятель франкомовного приходу Сен-Матьє в Парижі.

Протопресвітер Пітер Скорер народився в Англії 15 жовтня 1942 року. По материнській лінії – онук відомого російського релігійного філософа Семена Людвіговича Франка. У родині отримав православне виховання, був хрещений в дитинстві відомим священником архімандритом Львом (Жилле). Закінчив Оксфордський університет за спеціальністю «французька і російська мови», потім навчався в Свято-Володимирській православній семінарії в США, яку закінчив в 1967 році. У сан диякона був висвячений в 1973 році митрополитом Антонієм Сурозьким (1914-2003). Доцент кафедри російської мови в університеті міста Ексетер, графство Девоншир. Священник Вселенського Патріархату.


27 липня – 19:00

Лекція 5: Карантин та пандемія як явище Божої благодаті для Церкви

Ми поговоримо про те, як саме і чому карантин і пандемія для Церкви Божої є не карою, не судом, а явленням Його Благодаті. Кожному пророку Бог задавав питання: “Що ти бачиш?” Церква, яка покликана продовжувати пророче служіння в суспільстві, теж має відповісти на це Боже питання: “Що ми бачимо сьогодні?” За останні чотири місяці майже всі онлайн-конференції, публікації, публічні дискусії, за якими я слідкував, були присвячені прогнозам, яким буде світ і Церква після пандемії і карантину. Особлива увага під час таких заходів приділялась тому, яку шкоду пандемія та карантин нанесли суспільству, освіті, економіці, релігійній спільноті тощо. Під час семінару ми поговоримо про те, які уроки ми, як Церква, маємо винести з цього періоду в контексті богослов’я Царства Божого та Божого всевладдя (Господь як Δεσποτης). Також обговоримо питання, яким після карантину і пандемії ми хотіли би бачити світ, суспільство, християнську спільноту, освіту тощо у контексті пророчого служіння Церкви (“Що ми бачимо?”), як ми можемо розрізняти Божу правду і неправду, що для цього можемо зробити, та чим можемо допомогти одне одному.

Про лектора

Тарас Дятлик – пошукач кафедри богослов’я та релігієзнавства НПУ імені М.П. Драгоманова, голова правління ГО “Євангельська акредитаційна теологічна асоціація“, член Міжнародної ради з євангельської богословської освіти (в рамках Всесвітнього євангельського альянсу), член наглядової ради асоціації “Богослови без кордонів“, регіональний директор United World Mission (Overseas Council) по Східній Європі та Центральній Азії з розвитку богословських освітніх систем. Випускник Донецького християнського університету та Evangelische Theologische Faculteit (Лувен, Бельгія) по спеціалізації богослов’я Нового Завіту. Особистий блог.